Testvérváros-program
| szombat 05 november 2016 - 18:28:17
Részvétel: a projekt lehetővé tette a találkozókat 170 állampolgár részvételével, akik közül Lycée Athénée Royal (43 fő) - B, Municipiul Dej – RO (13), Centrum prvého kontaktu pre podnikatelov– SK (44), Instituto Tecnico Economico Pier Furtano CALVI – I (20), Liceul Tehnologic Constantin BRANCUSI – RO (16), Institut Francais de Budapest - H franciaországi delegáltjai (34).
Helyszín/Dátumok: a találkozó helyszíne NEMTI / Pécsvárad - Magyarország HU volt, 24/08/2016 és 30/08/2016 között.
Részletes leírás:
24/08/2016 – én a téma: Külföldi partnereinknek rövid túra keretében bemutattuk Budapest látnivalóit, majd a találkozó helyszínén sorsolásra kerültek csapataink, melyeket nem nemzetiségek szerint, hanem vegyesen állítottuk össze, mindegyikben migráns, nyugati és kelet-európai résztvevőkkel. Ezek a csapatok egymással versengve, de közösen dolgoztak a rendezvény elejétől a végéig. A csapatok felállása után játékos bemutatót tartottunk, amit vacsorával kísértünk.
25/08/2016 - án a téma: Prezentációs előadásokat tartottunk a résztvevő országok nemzeti sportjainak témakörében, sportkonferenciát rendeztünk szakmai előadók és egy élsportoló aktív részvételével. Célunk az volt, hogy három alapvető interkulturális kérdésre adjunk választ: Milyen lokális okok és körülmények vezettek országaink nemzeti sportjainak kialakulásához? Ezekben a sportágakban jeleskedő példaképeink miképp hatnak helyi társadalmainkra? Mekkora szerepe lehet a sportnak a páneurópai társadalomkép formálásában? Az aznapi eseménysorozatot játékos-sportos feladatokkal gazdagítottuk: foci, vízilabda, atlétikai versenyek bemutató – közös játékkal és szabad programmal zártuk.
26/08/2016 – i téma: Az európai és a migrációs konyhaművészetek összehasonlítása prezentációk segítségével. „Irányváltás a csúcsgasztronómia felé” – Meghívott vendégeink előadást tartottak a modern európai konyhaművészet érdekességeiről. Konyhai alapanyagok beszerzésére irányuló játékos kincsvadászatot rendeztünk, ami után egy tipikus étterem modern konyháját tekintettük meg, és ott különböző nemzeti ételeket készítettünk, valamint értékeltünk.
27/08/2016 – én a téma: - A bevándorlásra adott eltérő reakciók társadalmi-politikai háttere az egyes EU-s országokban, Európa kollektív válasza az új bevándorlás problémáira, Miképp profitálhatnak a helyi közösségek és a bevándorlók az együttélésből? Ez a nap programsorozatunk legfőbb eleme volt. Az eddigi európai és nemzeti gyakorlatokkal ellentétben nevén neveztük Európa politikai-társadalmi gyengeségeit, és pozitív kritikák megfogalmazása mellett, igyekeztünk megválaszolni annak dilemmás kérdéseit. Migráns partnereink teljes körű bevonásával egy az eltérő ideológiák sokféleségéből konstruált demokratikus „miniparlamentet” hoztunk létre.
28/08/2016 – i téma: „Művészetek napja” - A színház és a filmművészet interkulturális párbeszédekben betöltött audiovizuális képességét, illetve résztvevőink kulturális sokszínűségét használtuk fel ennek a napnak a lebonyolítására. Délelőtt kulturálisan vegyes csapataink kidolgozták előadásaikat, amelyeket délután egy-egy jellemző nyugat-, keleteurópai és bevándorlókról alkotott sztereotípiát dolgoztak fel. Este ebben a hármas felosztásban filmrészleteket mutattunk be, melyek mondanivalójáról közösen tartottunk megbeszélést, értékelést.
29/08/2016 – én a téma: Zene a különböző kultúrákban. Az utolsó teljes napunkon, olyan interkulturális közeget választottunk, ami aktív, kellemes formában hozza közel egymáshoz a résztvevőket, ugyanakkor képes bevonni a legszélesebb közönséget a programokba. Délelőtt a hagyományos, a nép-nemzeti és a modern zenei és tánckultúrát sajátítottuk el, melyet a csapatok által készített kézműves-termékek bemutatója és vására követett. Este levetítettük csapataink hét közben készített játékos kisfilmjeit, eredményt hirdettünk, majd élőzenei táncos búcsúesttel zártuk programjainkat.
30/08/2016 – i zárónapon még egyszer összegyűltünk, és fogadalmat tettünk egymásnak a folytatásra, amit igyekezünk ismét játékos köntösbe bújtatni. Interaktív, a memóriánkat megmozgató feladatokat dolgoztunk ki, melyeknek kettős célja volt: egyrészt rendszerezi közös élményeinket, valamint lökést adott a találkozót követő szakmai együttműködéshez. Itt állapodtunk meg arról, hogyan juttatjuk el a későbbiekben egymástól szerzett tapasztalatainkat közvetlenül településeink lakosságához, és a média segítségével országaink polgáraihoz.